Anadolu Medeniyetleri Müzesi - 14

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by abozdemir
1,099,516 İzlenme

Anadolu Medeniyetleri Müzesi - 14;

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’da, Anadolu’nun arkeolojik eserlerini sergileyen ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bir müzedir. Atpazarı semtinde, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır.

Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir.

Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasından birinci seçilerek almıştır. Türkiye’de bu ödülü kazanan şu an için tek müzedir.

Kategori
Gezilecek Mekanlar Müzeler Turistlik Mekanlar Ankara Türkiye İç Anadolu Bölgesi Tüm Panoramalar
Etiketler
Anatolian, Civilizations, ankara, müze, anadolu

Yorum Yazın

Yorumlar

 • Enpur88
  Ekleme Tarihi

  Çok güzel değildi.Hiçbir şeyin ne olduğunu anlamadım.Bilgi notları yazsaydı iyi olurdu

 • Furkan
  Ekleme Tarihi

  kontrollerin iyileştirilmesi lazım. bir de hangi görselde neyin yer aldığının bilgisi verilse çok daha güzel olabilirdi. ödevim için kullandım işimi gördü. teşekkürler

 • Sannane
  Ekleme Tarihi

  Süüüü
  Süüüüüüüü