Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu Panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


39,410 Görüntüleme

Açıklama

Bu kilise orijinal haliyle kubbesiz ve iki kırık yüzeyli çatılı büyük dikdörtgen bir yapıymış. İç yapısındaysa, yarım daire bir apsisi olan tek nefe sahipmiş. Girişi batı tarafından olabilirmiş. Kuzey ve güney duvarlarının içi boyunca, gömülü kolonlarla ayrılmış üç sahınlı kemer dizisi varmış. Bu kolonlardan doğan kemerler, nefin genişliği boyunca dolanır ve beşik kemerli çatıyı desteklermiş. Apsiste ve güney duvarın en az bir sahınında da pencere varmış (bunlar aşağıdaki planda gösterilmemiştir).

Nefin altında uzunca ve beşik kemerli bir oda varmış. Kısmen yeraltındaymış ve mahzen işlevini görmüş olabilir. Girişi muhtemelen güney cephesindeymiş. Eski fotoğraflar, kilisenin güney duvarına dayalı, belki de bu tonozlu odaya antre vazifesini gören bir yapı gösterir.

Bugünse nefin sadece kuzey duvarı ayakta kalmıştır. 1840'a doğru güney duvarının çoğu çökmüştür, ancak apsisin duvarları dayanmıştır. Yapıya tahkimat için, 1912'de yürütülen Rus restorasyonunda kayıp olan kaplama taşları yerine yenisi konmuştur.

 Kaynak : virtualani.org

Fazlasını Göster

Etiketler: kilise, gürcü, church, georgian

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.