Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Hasankeyf Sanal Turu

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu Panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Açıklama

Hasankeyf - Ulu Camii;

Batman il merkezine 37 km. uzaklıkta, tarihi bir yerleşim alanı olan Hasankeyf, zamanında bölgenin ilim ve kültür merkezi konumunda olup, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle günümüzde önemini yitirmiştir.Kent, 1978 ve 1981 yıllarında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bugün Hasankeyf’te ayakta kalan tarihi eserlerin çoğu Eyyübiler zamanından kalma cami ve zaviyelerdir.

İçkale’nin etrafını çevreleyen sur kalıntılarında yer yer Urartu izlerine rastlanmaktadır. İlk giriş kapısı ile Büyük Saray’ın ana kitlesi Roma döneminden kalmadır. Kente ikinci kimliğini kazandıran Artuklu Devleti’nin eserleri de birer kalıntıdan ibarettir. Ulu Cami’nin ilk yarısı, Dicle Köprüsü, Büyük Saray’ın bir bölümü, ve kaleye ulaştırılan su sistemleri birer Artuklu eseridir. Akkoyunlu Dönemine ait tek eser Zeynel Bey Türbesi’dir.

Kaynak: Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM “Hasankeyf Tarihi ve Arkeolojik Sit Alanı Araştırma, Kazı ve Kurtarma Projesi, 2008-2009 Çalışmaları”

Batman il merkezine 37 km. uzaklıkta, tarihi bir yerleşim alanı olan Hasankeyf, zamanında bölgenin ilim ve kültür merkezi konumunda olup, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle günümüzde önemini yitirmiştir. Kent, 1978 ve 1981 yıllarında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bugün Hasankeyf’te ayakta kalan tarihi eserlerin çoğu Eyyübiler zamanından kalma cami ve zaviyelerdir. İçkale’nin etrafını çevreleyen sur kalıntılarında yer yer Urartu izlerine rastlanmaktadır. İlk giriş kapısı ile Büyük Saray’ın ana kitlesi Roma döneminden kalmadır. Kente ikinci kimliğini kazandıran Artuklu Devleti’nin eserleri de birer kalıntıdan ibarettir. Ulu Cami’nin ilk yarısı, Dicle Köprüsü, Büyük Saray’ın bir bölümü, ve kaleye ulaştırılan su sistemleri birer Artuklu eseridir. Akkoyunlu Dönemine ait tek eser Zeynel Bey Türbesi’dir. Kaynak: Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM “Hasankeyf Tarihi ve Arkeolojik Sit Alanı Araştırma, Kazı ve Kurtarma Projesi, 2008-2009 Çalışmaları”

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

  • Web Master Banlı Ekleme Tarihi çok güzelmiş