Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Kudüs - Kubbet-üs-Sahra Sanal Turu

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu Panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


46,396 Görüntüleme

Açıklama

Kubbet-üs-Sahra (Arapça: قبة الصخرة Qubbat As-Sakhrah) Kudüs'te Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen kaya üzerine Emevîler devrinde inşa edilen, ortası kubbeli sekizgen bina. Yakınındaki Mescid-i Aksâ ile karıştırılmamalıdır.

İslâm mimârîsinde bilinen ilk kubbeli eserlerden olan Kubbet-üs Sahra, (Hz. Ömer Camii) Emevî Halifesi Abdülmelik devrinde 687-691 yılları arasında inşa edilmiştir. Binanın iç yüzeyi ve kubbesi Kur'an sureleri ve çeşitli motiflerle süslenmiştir.

Türk Müslümanlar yaygın olarak yapının içindeki Muallak Taşı'nın havada durduğuna inanırlar. Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde, Muallak Kayası'nı havada gören hamile kadınların hayretten, şaşkınlıktan ve dehşetten çocuklarını düşürdüğünü söylemiştir. Fakat şimdi Muallak Kayası'nın Müslümanlar tarafından havada durduğu düşünülse de Harem-üş Şerif'teki yapıların altında kaldığından gözükememekte, içine Kubbet-üs Sahra'dan inilebilmektedir. Haçlıların 1099 tarihinde Kudüs'ü Müslümanlar'dan almasından sonra Kubbet-üs-Sahra kiliseye çevrildi ve binada çeşitli değişiklikler yapıldı. Binanın kuzeyine Hıristiyan din adamları için hücreler ilâve edildi. Kubbesine haç yerleştirildi, kubbenin altındaki mağaraya ikonalar kondu. 1187'de Selahaddin Eyyûbî'nin Kudüs'ü fethinden sonra Haçlılar döneminde yapılan değişikliklerin büyük bir kısmı kaldırıldı.

Kudüs Projesi www.std24.net'in ve Aykut İnce'nin katkılarıyla Hazırlandı. Küdüs Projesinin Kitabına Ulaşmak ve Katkıda bulunmak için  aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

http://www.timas.com.tr/kitaplar/tarih/gorsel-tarih/kudus-kutsalligin-baskenti.aspx

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

  • braddah jeff Ekleme Tarihi what religion is dis
  • braddah jeffery Ekleme Tarihi what religon is this