Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Diyarbakir - Gazi (Atatürk) Köşkü Sanal Turu

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu Panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Açıklama

Diyarbakır’da iki ayrı amaçla yapılmış köşkler bulunmaktadır. Biri, Bir zamanlar Diyarbakır’ı çepeçevre saran üzüm bağlarının içerisinde yer alan Bağ Köşkleridir. Bağ bozumu zamanı bağ sahiplerinin kullandıkları bu köşkler, genellikle iki katlı, bazalt taş örgülü, bol pencereli olarak inşa edilmiştir.

Diyarbakır’ın asıl köşkleri ise Dicle Nehri kenarında çok çeşitli ağaç ve yabani menekşelerle örtülü, güllerle donanmış bahçeler içerisinde yer alan yazlık olarak kullanılan köşklerdir. Diyarbakır evlerinin genel özelliklerini yansıtmalarına rağmen, evlerdeki içe dönük planın tersine tam anlamıyla dışa açılan bir mimariye sahiptirler. Mahremiyetine girecek kadar yakınında başka bir yapının bulunmayışı ve de çevredeki son derece güzel tabiattan yararlanma arzusu dışa açık mimarinin oluşmasını beraberinde getirmiştir. Günümüze ulaşanlar, daha çok Akkoyunlu dönemine aittirler. Sem’an Oğulları (Gazi Köşkü) Köşkü, Erdebil (Ber da Pir) Köşkü, Kuşdili Köşkü, Ağulu Dere Köşkü doğanın ve insanın yarattıklarının uyumunun güzel örneklerindendir.


Atatürk Köşkü, Gazi veye Seman Köşkü de denilen Köşk, 16. Yüzyıl başlarında, Akkoyunlular Dönemi’nde bir bey için yazlık konak olarak yaptırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk 1917 yılında 16. Kolordu Komutanlığı görevini yapmak üzere Diyarbakır’a geldiğinde, köşk sahibinden kiralanmış ve Atatürk 11 ay bu köşkte kalmıştır. Atatürk Köşkü Atatürk'ün Ölümünün 100. yılı sebebiyle 1981 yılından yeniden onartılmış, bahçesi ve çevresi düzenlenerek bu günkü şeklini almıştır. Günümüzde köşk, müze olarak hizmet vermektedir.

Fazlasını Göster

Etiketler: atatürk, köşk, manor

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.