Hasankeyf - Kale

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by abozdemir
80,240 İzlenme

Hasankeyf - Kale;

Batman il merkezine 37 km. uzaklıkta, tarihi bir yerleşim alanı olan Hasankeyf, zamanında bölgenin ilim ve kültür merkezi konumunda olup, ulaşım yolları ve ticaret merkezlerinin yer değiştirmesiyle günümüzde önemini yitirmiştir. Kent, 1978 ve 1981 yıllarında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Bugün Hasankeyf’te ayakta kalan tarihi eserlerin çoğu Eyyübiler zamanından kalma cami ve zaviyelerdir.

İçkale’nin etrafını çevreleyen sur kalıntılarında yer yer Urartu izlerine rastlanmaktadır. İlk giriş kapısı ile Büyük Saray’ın ana kitlesi Roma döneminden kalmadır. Kente ikinci kimliğini kazandıran Artuklu Devleti’nin eserleri de birer kalıntıdan ibarettir. Ulu Cami’nin ilk yarısı, Dicle Köprüsü, Büyük Saray’ın bir bölümü, ve kaleye ulaştırılan su sistemleri birer Artuklu eseridir. Akkoyunlu Dönemine ait tek eser Zeynel Bey Türbesi’dir.

Kaynak: Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM “Hasankeyf Tarihi ve Arkeolojik Sit Alanı Araştırma, Kazı ve Kurtarma Projesi, 2008-2009 Çalışmaları”

Kategori
Gezilecek Mekanlar Turistlik Mekanlar Ören Yerleri Türkiye Kaleler Güneydoğu Anadolu Bölgesi Batman Tüm Panoramalar
Etiketler
dicle nehri, artuklu, Eyyübiler, Hasankeyf, batman, kale, hasankeyf kalesi

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.