Hızır Reis Denizaltı Müzesi 7

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by abozdemir
62,555 İzlenme

Hızır Reis Denizaltı Müzesi 7;

2. Dünya Savaşı sonrası, yüksek duruş ve vuruş gücüne sahip ilk denizaltı gemilerinden biri olarak. USS Gudgeon ( SS 567 ) ismiyle 11 Haziran 1952 tarihinde Porsmouth/ABD'de denize indirildi. 30 yıl süreyle ABD Deniz Kuvvetleri'nde görev yaptıktan sonra, 30 Eylül 1983 tarihinde California'da Türk Sancağı çekilen TCG Hızır reis, Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildi ve Denizaltı Filosu Komutanlığı kuruluşuna girmiş.


Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki aktif hizmeti 09 Şubat 2004 tarihinde sona erdikten sonra, Donanma Komutanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Müze Gemi değişikliği yapılarak 29 Ekim 2004 tarihinden itibaren İzmit/Kocaeli'nde sergilenmeye başlanmış. 87 m boyu ve yaklaşık 2 bin tonluk ağırlığıyla TCG Gayret Muhribinin yanında TCG Hızırreis aslında ismini aldığı Barbaros Hayrettin Paşa gibi Türk donanmasının bir ferdi denildi.


Ortalama 85 personelin görev yaptığı denizaltında personele düşen yaşam alanları iyice daralmış. Tek kişinin bile gezerken zorlandığı bu dar alanları görünce denizaltında görevli askerlerin yaşam şartlarının zorluğu bir kez daha gözler önüne seriliyor. Ranzalarına sıcak yatak denildiğini, bir erimizin göreve giderken diğerinin aynı ranzaya uzanıp istirahatine başlamasından, ranza yatağın soğumaya fırsat bulamamasından bu isim verilirmiş.


Denizler altında fersah fersah yol almış bu denizaltı TCG Gayret’ten 6,5 yıl sonra 29 Ekim 2004’de Türkiye’nin ilk denizaltı müzesi olarak hizmete açılmış. 7 ayrı su geçirmez bölmeden oluştuğunu öğrendiğimiz bu denizaltının “battı şamandırası” ve pervaneleri müzenin girişinde TCG Gayret’in pervaneleri ile birlikte ziyaretçileri karşılıyor.

Kategori
Gezilecek Mekanlar Müzeler Turistlik Mekanlar Marmara Bölgesi Türkiye Kocaeli Tüm Panoramalar
Etiketler
Hızır Reis Denizaltı Müzesi, Khidr Reis Submarine Museum, İzmit, Kocaeli, Turkish Naval Forces Command

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.