Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Adiyaman - Nemrut Dağı Sanal Turu

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu Panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Açıklama

Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkenin önemli Milli Parklarından biridir. Nemrut Dağındaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia, Eski Kahta Kalesi (Yeni Kale), Karakuş Tümülüsü ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır.

1881 yılında Alman yol mühendisi’nin ilk Asur heykellerini bulması ile başlayan süreçte, Grekçe yazılı kitabe bulunmuş ve b kitabenin çözümlenmesi ile Kommagene Uygarlığı ortaya çıkarılmıştır. Nemrut Dağı'ndan başka Arsameia, Samsat ve Fırat Havzasında gerçekleştirilmiştir. Bölgede yapılan kazılarda ortaya çıkartılan taşınabilir eserler müzelerde, geri kalanları da Milli Park Alanı içerisinde korumaya alınmıştır.

Fazlasını Göster

Etiketler: dağ, mount

Yorum Yazın

Yorumlar

  • murat boz Ekleme Tarihi çok iyi yeeeeeesssssssssssss
  • Recep Ekleme Tarihi Nemrut ne sana kaldı buralar ne bana.