Ravanda Kalesi - Kalıntı

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by abozdemir
56,217 İzlenme

Ravanda Kalesi - Kalıntı;

Kilis İli Polateli İlçesi Belenözü köyü yakınındaki Ravanda Kalesi, Kilis kent merkezine 24 kilometredir.

Ravanda Kalesi’ne ait basılı kaynaklara dayalı bilgiler XI.Yüzyıla ve bu yıllardaki Haçlı Seferleri’ne dayanmaktadır. 1097 yılından itibaren adından sıkça söz edilen kale, I.Haçlı Seferleri’ ne katılan BAUDOİN’le anılmaya başlandı ve giderek ünlendi.

XII.Yüzyıldan XVI.Yüzyılın başlarına kadar çeşitli beylik ve devletlerce (Selçuklu, Artuklu, Eyyübi, Memluk/Kölemen) kullanılan Ravanda Kalesi, 1516 yılından sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiştir.

İslam kaynaklarında “er-Ravendan” , Haçlı kaynaklarında “Ravendel / Ravandal / Ravenel” , Ermeni kaynaklarında da “Aréventen” olarak geçen kale, tarihsel süreç içersinde bölgeye egemen tüm beylik ve devletlerce garnizon olarak kullanılmıştır.

Ravanda Kalesi görüş açısı oldukça geniş, yüksek konik bir tepe üzerine inşa edilmiş ve tepenin yamaçları da çıkışı engelleyecek kadar diktir. Kaleye ait tüm yapılar zirvedeki düzlükte olup, düzlük sularla çevrilidir. Surları, köşeli ve yarım yuvarlak burçları, su sarnıcı ve oldukça büyük bir yapıya ait olduğu sanılan yapı kalıntısı kaleden günümüze kalan mimari başlıca mimari değerlerdir.

Kategori
Gezilecek Mekanlar Turistlik Mekanlar Kilis Türkiye Kaleler Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tüm Panoramalar
Etiketler
kilis, Ravanda Castle, ravanda, Ravanda Kalesi, residual, Kale

Yorum Yazın

Yorumlar

  • M.Şahin Yıldız
    Ekleme Tarihi

    Ravanda Kalesi artık yıkılmaktan kurtuldu ancak yeterli değil, Mihrabı bulunan duvarındaki arap harfleriyle yazılı tek yazıtı olan yazıyı mescidin duvarından sökülmüş ancak tamir anında yerine konulmamıştır. yazıtı jandarmanın aldığı söylenmiş ancak nerede olduğu bilinmemektedir, Mescid çokta büyük değildir kısa bir güdük minare ve tavanın yarısı açık olan kısmına küçük bir kubbede yapılıp,az bir masrafla failiyete geçirilebilir kaleyy gezmeye gelenlerin için öncelikle failiyete geçirilmelidir