Eskişehir Havacılık Parkı - Antonov An-2

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by abozdemir
23,928 İzlenme

Antonov An-2, Sovyet Orman Bakanlığı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, zirai ilaçlama ve farklı amaçlarla kullanılan ahşap iskeletli Po-2 uçaklarına daha hafif bir alternatif olarak 1947 yılında tasarlanmıştır. AN-2 hafif taşımacılık, paraşütçü eğitimi ve tarımsal ilaçlama gibi havadan uygulama görevleri için tasarlanmış düşük hızlarda uçabilen çift kanatlı bir uçaktır. Kanat yüzeylerinin bezden imal edilmiş olması önemli bir hafiflik avantajı sağlamaktadır. Düşük hızlarda uçabilmesi ve kısa pistlere iniş kalkış yapabilmesi AN-2 uçağını tercih edilir kılan unsurlardan olmuştur. Ayrıca soğuk iklim bölgelerine ve daha uç operasyonel koşullara uygun olarak üretilen bazı serileri pek çok uçağın iniş kalkış yapamadığı alanlar için An-2 uçağını cazip hale getirmiştir. Guinnness Rekorlar Kitabı uçağın 45 yıllık üretim periyodunu en uzun üretim dönemi olarak tescil etmiştir.

Antonov An-2 kapalı bir kokpit, 12 kişi kapasiteli bir yolcu bölümü ve bir kargo bölmesinden oluşan bütüncül bir metal gövdeye sahip çift kanatlı bir uçaktır. Shvetsov ASh-21 radial motoru ile güçlendirilmiş SKh-1 olarak tanımlanan prototip 31 Ağustos 1947 tarihinde uçmuştur. Daha güçlü bir Shvetsov ASh-62 motoru ile donatılmış ikinci prototipin faydalı yük kapasitesi önemli bir artışla 1300 Kilogramdan 2140 Kilograma ulaşmış ve son haliyle üretime geçilmiştir.

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu’nun kuruluşunda önemli roller üstlenmiş olan AN2 uçağı misyonunu tamamladıktan sonra 2006 yılında emekliye ayrılmış, Rektörlük tarafından halkın yakından görebilmesi amacıyla Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkına hibe edilerek 19 Mayıs 2016’da ziyarete açılmıştır.

Kategori
Gezilecek Mekanlar Park / Bahçe Şehiriçi Mekanları Türkiye İç Anadolu Bölgesi Tüm Panoramalar Eskişehir
Etiketler
Antonov An-2, Aviation Park, Havacılık Parkı, An-2

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.