TCG Gayret Savaş Gemisi 4

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by abozdemir
43,071 İzlenme

TCG Gayret Savaş Gemisi 4;

(Gayret Gemisi) 10 Mayıs 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılmış olan gemiye USA Everson adı verilmiş. Everson Kore ve Vietnam savaşlarına katılmış. 11 Temmuz 1973 yılında USA Everson gemisi; Panama, Portoriko, Azor Adaları ve İspanya limanlarına uğrayarak Türk Donanma Komutanlığı'na geçişi yapılarak TCG Gayret adı verilmiş.

TCG Gayret 1975 - 95 yılları arasında bir çok Milli ve NATO Tatbikatlarına iştirak etmiş. 5 Mayıs 1995 yılında gemi hizmet dışına alınarak Poyraz Limanı'nda muhafaza edilmiş. 1997 Ocak ayında ise Gölcük Donanma Komutanlığı, Kocaeli Valiliği ve İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Yüzer Sanatlar Galerisi ve Müze haline getirilmiş.

Köprü üstü, savaş harekât merkezi, komutan kamarası, makine dairesi, mutfak ve çamaşırhanesi orijinal şekliyle muhafaza edilmiş durumda olan muhribin bu bölümlerine gemi personelini temsilen üniformalı cansız mankenler de konarak mekânlar yaşatılıyor.

Savaş anında içinde 9 personelin görev aldığı çift namlulu top da karşılamasını yapıyor ve rehber eşliğinde bizler geminin iç bölümlerini gezintiye başladık. Geminin 3 bölümden oluşan er yatakhanesi müze dönüşümü kapsamında görsel sergi alanı yapılmış. Bir bölümde, çeşit çeşit ve bizleri hayran bırakan gemi maketleri, bir bölümde Türk denizcilik tarihinin anlatıldığı panolar, diğer bir bölümde ise denizcilikte kullanılan çeşitli objeler sergileniyor. Atatürk Verteksi ve onursal bölümü haline getirilen subay kamaralarının duvarları Mustafa Kemal’in yazıları ve resimleri ile donatılmış.

Kategori
Gezilecek Mekanlar Müzeler Turistlik Mekanlar Marmara Bölgesi Türkiye Kocaeli Tüm Panoramalar
Etiketler
TCG Effort Warship, TCG Gayret Savaş Gemisi, TCG Strive Ark Warship, komutan kamarası

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.