Yenişehir Ulu Camii 1

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu panoramayı beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by avusor
52,278 İzlenme

Yenişehir Ulu Camii 1;

İstanbul'un Pendik ilçesi Yenişehir mahallesinde Ulu Camisinin yapım çalışmaları H.T. 1 Ramazan 1432 tarihinde sevgili Peygamberimizin “Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona cennette bir köşk ihsan eder” Hadis-i Şerifine mahzar olan mü'minlerin yardımları ile Cenab-ı Hakka çok şükür tamamlandı. Cami 12.000 M2 lik arazi üzerinde 1600 m2 taban oturum alanına sahip.Ulu Camii bodrum kat,Cami katı ve Mahfel kat olmak üzere 3 kattan oluşmaktadır.

Ulu Caminin 7,60 m. yarıçaplı büyük kubbesi, 2,20 m.yarıçaplı 24 adet revak kubbeleri , 5,00 m. yarıçaplı 8 adet mahfel kubbeleri bulunmaktadır. Ulu Camide 5000 kişi aynı anda ibedet edebilmektedir.

Osmanlı mimarisi ile yapılan Yenişehir Ulu Caminin doğu ve batı köşelerinde iki şerefeli minareler , ön giriş cephesinde ahşap oyma işlemeli cami giriş kapısı, açık revakların bulunduğu sağ ve sol taraflarındaki selamlık bölümlerinde iki adet ahşap oyma işlemeli giriş kapısı bulunmaktadır.Caminin kuzeybatı tarafında bodrum katta 187 m2'lik bayan ve erkek cemaatin sıcak ve soğuksu ile abdest alabilecekleri tuvalet ve şadırvan yapısı,üzerinde ise 8 gen köşeli kubbeli Osmanlı Mimari sanatı ile yapılacak olan 4 m. yarıçaplı büyük şadırvanı inşaatına başlanacaktır.Bayan ve erkek şadırvanlarda aynı anda 50 kişi abdest alabilecektir. Caminin kuzeydoğu tarafında ise 2,5 m. yarıcaplı bayan cemaat için kubbeli ve ahşap işlemeli haremlikli küçük şadırvan bulunacaktır.

Caminin bahçesi demir parmaklıklı çevre duvarı ile kapatılacak 8.000 m2 lik bahçeye bitkisel peyzaj uygulaması yapılacaktır.

Kategori
Gezilecek Mekanlar Marmara Bölgesi İstanbul Camiler Dinsel Mekanlar Türkiye Tüm Panoramalar
Etiketler
Pendik, Yenişehir Grand Mosque, Kurtköy

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.